dacia instalacja LPG Q&A

Dacia z fabryczną instalacją LPG – Q&A

Opis

Odpowiemy na dziesięć najczęściej zadawanych pytań dotyczących serwisu i użytkowania Dacii z instalacją gazową.

1. Mój samochód pali średnio więcej litrów gazu niż benzyny, dlaczego?

Ponieważ gaz jest o około 20% mniej kalorycznym paliwem od benzyny. Oznacza to, że silnik do osiągnięcia takiej samej mocy potrzebuje więcej gazu niż benzyny. Wartość ta może się zmieniać w sezonie letnim i zimowym, ponieważ stosunek propanu do butanu jest zmieniany w celu wydajniejszego parowania butanu w niskich temperaturach.

2. Dlaczego do butli wchodzi mniej gazu niż ta ma litrów?

Ze względów bezpieczeństwa. Zbiornik gazu jest napełniany do około 80% swojej pojemności. Jest to także uregulowane prawnie, ten ogranicznik to jeden z wielu elementów zabezpieczających układ LPG.

3. Czy LPG zmniejsza żywotność silnika?

Wręcz przeciwnie, wydłuża ją. Czystsza komora spalania umożliwia olejowi silnikowemu dłuższe utrzymanie swoich właściwości, natomiast liczba oktanowa pozwala zmniejszyć wibracje.  

4. Czy silnik zasilany LPG różni się od tego zasilanego benzyną?

Aby dodatkowo wzmocnić konstrukcję, faktycznie w silniku 1.0 TCe zastosowano modyfikację. Główną różnicą jest specjalnie przystosowana głowica, która wyróżnia się wzmocnionymi gniazdami zaworowymi. To wyróżnik Dacii z fabryczną inslatacją gazową.

5. Czy Dacia z LPG musi trafić na regulację luzów zaworowych?

To wbrew pozorom bardzo ważne pytanie, ponieważ stare, nieprzystosowane do pracy na gazie silniki wymagały takiej operacji. Obecnie, w silniku 1.0 TCe nie ma takiej konieczności. Jak wspomniano wcześniej głowica silnika i gniazda zaworowe są specjalnie dostosowane do pracy z gazem LPG. Harmonogram prac serwisowych dostarczony przez Dacię również nie określa takiej konieczności.

6. Czy przegląd Dacii zasilanej LPG jest droższy?

Nie, cena przeglądów w naszym serwisie jest taka sama jak dla aut zasilanych benzyną. Klienci nie muszą się zatem obawiać wyższych kosztów podczas wizyt w serwisie.

7. Czy w Dacii zasilanej LPG muszę częściej wymieniać materiały eksploatacyjne?

Nie, harmonogram przeglądów dla silnika 1.0 TCe w wersji zasilanej benzyną i w wersji dwupaliwowej jest taki sam. Nie ma konieczności wcześniejszej wymiany oleju silnikowego, filtrów czy świec zapłonowych.

8. Czy instalacja LPG jest sprawdzana podczas przeglądu?

Tak, zawsze sprawdzamy poprawność pracy instalacji LPG, również podczas diagnostyki komputerowej wykonywanej standardowo podczas przeglądu. Sprawdzamy także jej szczelność.

9. Czy w instalacji LPG trzeba coś regularnie wymieniać?

Są dwa elementy, które należy regularnie wymieniać w instalacji, która współpracuje z silnikiem. Są to filtry gazu. W Dacii znajdują się dwa filtry, ten mały to tak zwany filtr gazu fazy lotnej, ten większy to natomiast filtr gazu fazy ciekłej. Powinny być one wymieniane odpowiednio co 30 i co 60 tysięcy kilometrów.

10. Czy na instalację LPG jest taka sama gwarancja jak na samochód?

Adaptacja wykonywana jest w fabryce. Dzięki temu, korzystasz z takiej samej gwarancji, jak w przypadku samochodów z silnikiem spalinowym, na sam samochód jak i jego transformację. Każdy autoryzowany serwis Dacia przyjmie Twój samochód do serwisu i w razie konieczności go naprawi.

Sprawdź także nasz najnowszy film na YouTube:

Zobacz też

To już wszystko ;)

Oferujemy
Więcej...

Scroll to Top